KaraDeniz Media

Karadeniz Medyasi

O ilimizde heyecan dorukta! ‘Fatih’ geliyor…

Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarının ardından Haydarpaşa Limanı’na yanaşan “Fatih” sondaj gemisi, Karadeniz’deki sondaj faaliyetlerini Trabzon Limanı üzerinden gerçekleştirecek. Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) 229 metre uzunluğunda ve 51 bin 283 groston ağırlığındaki sondaj gemisi “Fatih”in Karadeniz’deki faaliyetleri için Trabzon Limanı olarak çalışmalara başladıklarını söyledi.

Yaklaşık 1 ay önce “Fatih” sondaj gemisinin Karadeniz’e açılmasıyla ilgili görüşmelere başladıklarını anlatan Ermiş, geminin boğazlardan geçebilmesi için üzerindeki kulenin sökülmesi gerektiğini ve bu nedenle şu anda Haydarpaşa Limanı’nda bulunduğunu ifade etti.

Ermiş, “Fatih” sondaj gemisinin boğazlardan geçmesinin ardından adresinin Trabzon Limanı olacağını ancak bu sürecin mayıs ayı sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını aktardı.

“1600 TON KALDIRMA KAPASİTELİ VİNÇ KURULACAK”

“Fatih” sondaj gemisine yapılacak montaj çalışmalarında faaliyet gösterecek bir vincin Trabzon Limanı’na kurulacağını kaydeden Ermiş, “Konuyla ilgili 1600 ton kaldırma kapasiteli ve 1200 ton kendi ağırlığında devasa bir vinç kurulacak. Bu vincin parçaları da geçtiğimiz günlerde gemi ile limanımıza geldi ve tahliyesini gerçekleştirdik.” dedi.

Show More
Bir cevap yazın