KaraDeniz Media

Karadeniz Medyasi

Vergi makamları itiraf ediyor: Hala etnik profilleme var

Çift uyruklu 11.000’den fazla kişi, Vergi ve Gümrük İdaresi tarafından diğer Hollandalılardan daha sıkı denetimlere tabidir. İkinci vatandaşlık, artan sahtekarlık riski olup olmadığını belirlemek için resmi bir seçim ölçütüydü.

Vergi ve Gümrük İdaresi, RTL Nieuws ve Trouw’un soruşturmasından sonra bunu doğrulamaktadır. İlk kez ikinci vatandaşlığın vergi otoritelerinde bir ‘gösterge’ olduğu ve Hollanda vatandaşları arasında bir ayrım yapıldığı kabul edildi. Ödenek ilişkisi sırasında, Vergi ve Gümrük İdaresi’nin özellikle Ödenekler departmanını hangi kişisel verilerde kullandığı ve bununla tam olarak ne yapıldığı konusunda tartışmalar vardı.

‘Yüzüne tokat’
Milletvekilleri Pieter Omtzigt (CDA) ve Renske Leijten (SP) açıklama istiyor. Omtzigt, “Bunun ne zaman ve ne kadar süre yapıldığını bilmek istiyorum” diyor.

Leijten: “Bence bu ciddi. Mümkün değil, izin verilmiyor. Toplum karşısında bir tokat. Temiz gemimize söz verildi, ancak bunun şu an olduğu sonucuna varmak trajik – sonuçta o zaman – masaya geliyor. Henüz orada olmadığımızı gösteriyor. ” Geçen hafta Temsilciler Meclisi Vergi ve Gümrük İdaresi’nden risk seçimi ile ilgili belgelere erişim talep etti. Şimdiye kadar bu reddedildi.

Beş kriter
Vergi dairelerine göre, 2012 yılında geçici değerlendirmeyi belirlemek için kullanılan bir ‘risk modülü’ oluşturulmuştur. Kullanılan seçim kurallarından biri ikinci vatandaşlıktı. Uyruklar vergi makamları tarafından söylenmedi.

Vergi makamlarına göre, eğer vatandaşlar beş kriter veya seçim kuralını karşılarsa daha yoğun kontroller yapıldı. İkinci uyruğa ek olarak, örneğin birisinin yüksek kesintiler beyan edip etmediği bir kriterdi.

Geçmiş yılların deneyimi
‘İkinci milliyet’ seçim kuralı 2012 yılında ‘geçmiş yıllardan edinilen bilgi, uzmanlık, örüntüler ve deneyimler’ temelinde uygulamaya konmuştur. 2012 yılında 3403 vatandaş kriterle seçilmiştir, 2013 yılında 7644 kişidir. Bu, 2014’te 189 kez olurdu.

2014 ve 2015 yıllarında yasa değiştirildi, böylece ikinci milliyetle ilgili veriler artık Kişisel Kayıtlar Veritabanına (BRP) dahil edilmedi ve artık vergi dairelerine aktarılmadı. Örneğin, nüfus gruplarına karşı ayrımcılığın önlenmesi gerekiyordu. Vergi ve Gümrük İdaresi, Ocak 2015’ten bu yana, ikinci vatandaşlığın artık Vergi ve Gümrük İdaresinde seçimde rol oynamadığını belirtmektedir.

Yıllarca korunmuş
Ödenek söz konusu olduğunda, Vergi ve Gümrük İdaresi’nin Ödenekler departmanının yıllarca ikinci uyruk hakkında hala eski verileri tuttuğu ve bu verilere Ödenek çalışanları tarafından danışılabileceği görülmüştür. Daha sonra Ek Ücretler Departmanı etnik olarak profilli olduğunu reddetti ve hala reddetti. Risk seçimi ikinci vatandaşı değil, sadece Hollandalı olup olmadığına bakardı.

Kabine daha sonra etnik profillemeyi şiddetle reddettiğini ve milliyetle ilgili tüm verilerin Vergi ve Gümrük İdaresinin tüm sistemlerinden kaldırılacağına söz verdi.

Hollanda Veri Koruma Kurumu 2012-2015 yılları arasında ikinci vatandaşlığın kullanımından henüz haberdar değildi. Vergi Daireleri’nde kaynaklar, vatandaşlığa göre seçimin ırk veya kökene göre ayrımcılık yapmakla aynı şey olmadığını söylüyor.

İhlaller
Daire bunu farklı görüyor. CDA Milletvekili Omtzigt: “Mevzuat ihlallerinde bildirim yükümlülüğü geçerlidir. Vergi ve Gümrük İdaresinin denetim makamına, Hollanda Veri Koruma Kurumu’na (AP) bu dava hakkında bilgi verdiğini varsayıyorum.” Bir Finans sözcüsü bunun henüz gerçekleşmediğini söyledi: “AP’ye bildireceğiz ve bu bilgilerin soruşturmalarına dahil edilmesini öneriyoruz.”

AP’nin bu soruşturması geçen yıl başladı ve Vergi Daireleri’nin bir kısmı olan Ödenekler departmanına odaklandı. Ödenek meselesinin kurbanlarının çoğunun ikinci bir vatandaşlığı olduğu ortaya çıktı. Çocuk bakımı ödenekleri kesildi ve binlerce kişi maddi olarak ciddi şekilde etkilendi. Birçok kişi de kara listeye alındı.

ret
Ödenekler departmanına göre, risk seçimi ikinci vatandaşı değil, sadece Hollandalı olup olmadığına baktı. “Ama asla kesinlikle dışlayamayız,” dedi bir sözcü.

Bu yılın başında, çocuk bakım parası olan kişilerle ilgili yüzlerce çalışmanın ikinci bir vatandaşlığa sahip olup olmadıklarını gösterdiği ortaya çıktı. Ganalı kökenli tüm insanlara da soruşturma başlatıldı.

Kurumsal önyargı
Şimdiye kadar, diğerlerinden farklı bir şekilde ele alındığına dair bir kanıt yok, ancak Dışişleri Bakanı Alexandra van Huffelen (Toeslagen) buna güvenmiyor ve bunu dahili olarak araştırmak istiyor. Donner komisyonu, birçok insanın yanlış dolandırıcılık olarak etiketlendiği ve Vergi Dairelerinden sert bir ‘kurumsal önyargı’ ile karşı karşıya olduğu tespit edildi.

Vergi Dairelerinde kara listelerin varlığına ilişkin açıklamalardan iki ay sonra Nisan ayı sonunda, vergi makamlarının vatandaşlar hakkında hangi sistem bilgilerinin saklanabileceği veya saklanabileceği hakkında hiçbir fikri olmadığı görülmüştür. Bu, gizlilik mevzuatına aykırıdır.

Dış soruşturma
Kaynaklar Trouw ve RTL Nieuws’a devlet sekreterleri Vijlbrief ve Van Huffelen’in kendi yetkililerinin bilgilerine güvensizlik duyduklarını ve bunun harici, bağımsız bir soruşturmanın yürütülmesinin nedenlerinden biri olduğunu söylüyor.

Vergi ve Gümrük İdaresi, tekrarlanan sorulardan sonra, ikinci vatandaşlığın hiçbir zaman vergi yetkililerindeki algoritmaların bir parçası olmadığını, bilgisayar kontrollü riskleri haritalamak için kullanılan verilerin toplandığını belirtir. Ödenek işini takiben, geçen yıl ‘veri vakıfları’ olarak araştırmalar yapıldı. İkinci milliyet asla orada olmazdı.

Hollanda Veri Koruma Kurumu’nun Vergi ve Gümrük Daireleri departmanına soruşturmasının ne zaman tamamlanacağı bilinmiyor.

Pieter Klein

Show More
Bir cevap yazın