KaraDeniz Media

Karadeniz Medyasi

Libya ordusu Hamza Askeri Kampı’nı Hafter’den geri aldı

Libya ordusu, darbeci Hafter milislerinin kontrolündeki Hamza Askeri Kampı’nı geri aldı.

Libya Ordusu’nun, darbeci Hafter’e baskısı her geçen gün daha da artıyor. Hafter milisleri işgal ettiği bölgeleri tek tek kaybediyor.

Hamza Askeri Kampı’nın kontrolü sağlandı

Ordu, başkent Trablus’un güneyindeki Selahattin bölgesinde büyük ilerleme sağladı. Libya Ordusu, son olarak Hafter milislerinin kontrolündeki Hamza Askeri Kampı’nı aldı.

Polis kolejini de geri alan ordu, el-Meşru bölgesi ekseninde de ilerleme sağladı. Güneyde Yermuk Kampına yaklaşılırken, kuzeyde 2 stratejik kavşak geçildi, Trablus Havaalanı’na yaklaşık 1 kilometre mesafe kaldı. 

Hafter milisleri güneye kaçıyor 

Ağır yenilgiye uğrayan Hafter milisleri ise çöl bölgesi olan güney kesimlere kaçıyor. Ancak, milisler boşalttıkları bölgelerde terör örgütü DEAŞ gibi mayınlarla tuzaklama yapıyor.

Libya Ordu sözcüsü Albay Muhammet Kununu, mayın tuzaklama yöntemine Sirte’de şahit olduklarını açıkladı.

Paralı askerlerin cansız bedenleri bulundu

Öte yandan Libya Dışişleri Bakanlığı, başkentin güneyinde yabancı paralı askerlerin cansız bedenlerinin bulunduğunu açıkladı. Güvenlik birimleri ve adli makamlarla yürütülecek ortak çalışmayla bir rapor hazırlanacak.

Rapor, ülkedeki yabancı paralı askerlerin varlığına yönelik ek bir delil olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine sunulacak.

Show More
Bir cevap yazın