KaraDeniz Media

Karadeniz Medyasi

Platform söküldü, “Fatih” harekete hazır

Karadeniz’de görev yapacak olan Fatih sondaj gemisinin platform söküm çalışmaları tamamlandı. Gemideki çalışmalar havadan görüntülendi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın 229 metre uzunluğunda ve 51 bin 283 groston ağırlığındaki sondaj gemisi ‘Fatih’, Karadeniz’de başlayacağı sondaj faaliyetleri öncesinde Haydarpaşa Limanı’na gelmişti. 

Geminin İstanbul Boğazı’ndan geçebilmesi için üzerinde bulunan platformun sökülmesi planlanmıştı.

Haydarpaşa Limanı’nda bağlı olan geminin yanına getirilerek kurulan geminin üzerindeki platform söküm çalışmaları bir süredir dev vinç yardımıyla devam ediyordu.

Platform sökültü, gemi limandan ayrıldı

Bugün itibariyle çalışmalarda sona gelinirken, geminin platformu sökülerek bir mavna üzerine yerleştirildi. Gemide yapılan çalışmalar havadan görüntülendi.

Platformun sökülmesinin ardından Haydarpaşa Limanı’ndan ayrılan Fatih sondaj gemisi, Ahırkapı açıklarında karadan yaklaşık 2 buçuk kilometre açıkta demirledi.

Gemide şu anda Karadeniz seferi öncesinde son hazırlıkların yapıldığı öğrenildi.

Öte yandan bir mavnaya yerleştirilen Fatih sondaj gemisinin platformunun da römorkörlerle çekilerek boğazdan geçirileceği ve Trabzon Limanı’nda çalışmalar öncesinde tekrar gemiye montajının yapılacağı açıklandı.

Fatih sondaj gemisi önümüzdeki günlerde İstanbul Boğazı’nı geçerek Karadeniz’e açılacak. Geminin Karadeniz’de lojistik merkez olarak Trabzon Limanı’nı kullanacağı ifade edildi.

Show More
Bir cevap yazın