KaraDeniz Media

Karadeniz Medyasi

Türkiye’den Afganistan’a tıbbi yardım

Türkiye, koronavirüsle mücadele eden Afganistan’a askeri kargo uçağı ‘Koca Yusuf’ ile tanı kiti, solunum cihazı, maske ve ilaç gönderdi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında şimdiye kadar 125 ülkenin yardım talebini karşılayan Türkiye listeye bir yenisini daha ekledi.

Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Afganistan için çeşitli sağlık malzemeleri hazırladı.

Hazırlanan malzemeler, kamyonlarla Etimesgut Askeri Havaalanı’na getirildi. Üzerinde Türkiye-Afganistan bayrakları bulunan kargo paketleri, bomba arama köpeğiyle kontrol edilerek askerler tarafından askeri kargo uçağı A400 M’ye yüklendi.

Fotoğraf: DHA

[Fotoğraf: DHA]

Kargo paketlerinin üzerinde Hz. Mevlana’nın ‘Ümitsizliğin ardından nice ümitler var. Karanlığın ardından nice güneşler var’ sözleri ile ‘Türkiye’den Afgan halkına sevgilerle’ notu yer aldı. ‘Koca Yusuf’ adı verilen askeri kargo uçağı, malzemeler yüklendikten sonra Afganistan’ın başkenti Kabil’e gitmek üzere havalandı.

Fotoğraf: DHA

[Fotoğraf: DHA]

Afganistan gönderilen malzemeler arasında, 10 ventilatör, 10 oksijen regülatörü, 10 defibrilatör cihazı, 3 PCR cihazı, 10 nebulizatör, 30 bin tanı kiti, 50 bin cerrahi ve normal maske ile 25 bin atılabilir N95 maske ve ilaç yer aldı.

Show More
Bir cevap yazın