KaraDeniz Media

Karadeniz Medyasi

İstanbul Havalimanı’nın bağımsız üçüncü pisti açılıyor

Dünyanın en önemli havalimanları arasında ilk sıralarda yer almayı başaran İstanbul Havalimanı’nın bağımsız üçüncü pistinin hizmete alınması için geri sayım başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı’nın iniş ve kalkış kapasitesini artırmak amacıyla inşa edilen üçüncü pistin, yapım çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

14 Haziran’da açılacak 

Pist, 14 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle açılacak.

Bakan Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı’nın benzersiz mimarisi, güçlü altyapısı, üstün teknolojisi ve sunduğu üst düzey yolculuk deneyimiyle açıldığı ilk yılda küresel bir “hub” haline geldiğini söyledi.

Pistin hizmete açılmasıyla eş zamanlı iniş kalkış uygulamasının da İstanbul Havalimanı’nda başlayacağına dikkat çeken Karaismailoğlu, “Üç piste eş zamanlı iniş ve kalkış” uygulamasının dünyada sayılı havalimanında olduğunu belirtti.

“Uçaklar beklemeden kalkacak”

Bakan Karaismailoğlu, üçüncü pistin hizmete girmesiyle İstanbul Havalimanı’nın da “üçlü paralel pist operasyonu” yapabilecek birkaç merkezden biri olacağını anlatarak, “14 Haziran itibarıyla İstanbul Havalimanı üç bağımsız ve beş operasyonel piste sahip olacak. Bu sayıda pistle bağımsız paralel operasyon yapabilen Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ikinci havalimanı İstanbul Havalimanı olacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu

[Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu]

Bakan Karaismailoğlu, başlangıçta üç pistin farklı kombinasyonlarda kullanılmasının planlandığını anlatarak, şöyle konuştu:

“Trafik ağırlığına göre bazı pistler kalkış, bazı pistler iniş ya da iniş-kalkış amacıyla kullanılacak. Bu yöntemle saatlik iniş ve kalkış yapabilecek hava aracı sayısında önemli ölçüde artış sağlanacak. Üçüncü pistin de açılmasıyla saatlik iniş kapasitesi yüzde 50’nin üzerinde artacak ve havalimanında taksi süresi de yarıya inecek. Yani uçaklar artık beklemeden kalkacak.”

“Ülkemizi havacılıkta zirveye taşıyacak”

Karaismailoğlu, uçuş emniyeti ilkesinden taviz verilmeden, maksimum kapasiteyle, etkin hava trafik akışı sağlanması ve taksi sürelerinin kısaltılması için gerekli hava sahası tasarım çalışmalarının da tamamen milli imkanlar kullanılarak Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını vurguladı.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada hava yolu trafiği ve hacimlerinde düşüş yaşadığına dikkat çeken Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Tüm dünyada salgın nedeniyle hava yolu trafiği durma noktasına geldi. Biz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülke olarak doğru zamanda gerekli tedbirleri aldık ve çalışmalarımızı özveriyle sürdürdük. Salgına karşı tüm izolasyon tedbirlerini alarak yolumuza devam ettik. Yaşadığımız deneyimler, köklü geçmişimiz bizim küresel salgına karşı verdiğimiz mücadelenin dünya ülkeleri arasında ön plana çıkmasını sağladı. Başarısı, kabiliyeti ve en zor zamanlarda 83 milyon ‘tek yürek’ olan Türkiye farkını bir kez daha gözler önüne serdi.”

“Rüya projelerimiz Cumhurbaşkanımızın desteğiyle bir bir hizmete girdi, şimdi o rüya projeleri daha da ileri noktaya taşıyoruz” diyen Karaismailoğlu, bu kapsamda tüm dünyanın gıptayla baktığı İstanbul Havalimanı’nın da havacılık sektöründe yerini alarak, ülkeyi zirveye taşıyacağını ifade etti.

Show More
Bir cevap yazın