KaraDeniz Media

Karadeniz Medyasi

Kahramanmaraş’ın parmak ve sıkma peyniri tescillendi

Kahramanmaraş’ın “parmak” ve “sıkma” olarak tabir edilen peyniri, Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillendi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Maraş parmak/sıkma peynirinin tescili için gerçekleştirilen başvurunun sonuçlandığı belirtildi.

Başvurunun kabulünün ardından peynir için marka tescil belgesinin alındığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi.

“Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak yöresel ürünler ve lezzetlerin tescil işlemlerine aralıksız olarak devam ediliyor. TÜRKPATENT’e yapılan ‘Maraş Parmak / Sıkma Peyniri’ başvurusu da onaylandı. Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği’ne göre tam yağlı ve sert peynirler sınıfına giren peynirin Kahramanmaraş’ta üretildiğine dair en eski resmi kayıt 1969 yılına dayanmaktadır. Üretimden sonra herhangi bir işlem yapılmadan yenilebildiği gibi her çeşit börek ve güveç yapımında ve tuzu alınmak suretiyle tatlı yapımında kullanılabilir.”

Yöreye ait 14 ürün tescillendi 

Kahramanmaraş’ta yaylacılığın olduğu kesimlerde yağ, peynir ve yoğurdun yaz-kış beslenmenin ana öğeleri olduğu belirtilen açıklamada, “Önceleri çiğ koyun veya keçi sütünden sadece yaz aylarında üretilen parmak peyniri günümüzde, inek/keçi/koyun sütlerinden veya bunların karışımından her mevsim üretilir” denildi.

Ayrıca, Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan müracaatlar sonucu Kahramanmaraş’a ait 14 ürünün tescillendiği bildirildi.

Show More
Bir cevap yazın